SAÇ EKİMİNİN ZARARLARI VAR MIDIR VE SAÇ EKİMİ SONRASI SAÇLAR DÖKÜLÜR MÜ?

saç ekiminin zararları var mıdır

Saç Ekimi

Kadınlığın sembolü olarak görülen saçlar, erkekler içinde çok önemlidir. Dış görünüşün en önemli göstergesi olan saçlar, bazı sebeplerle zamanla dökülmeye başlamaktadır. 20’li yaşlardan başlayabilen dökülmeler 40 yaşına kadar devam etmektedir ve 40 yaşından sonra tamamen dökülmektedir. Bu da tıp alanında saç ekimi serüvenini geç de olsa başlatmıştır.

Toplumun büyük bir çoğunluğunu etkileyen bir sağlık problemi olan dökülme sorunu değişik şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Saç tellerinin belirli bir süre uzadıktan sonra kökün durması ile dinlenme sürecine geçer ve sonrasında yeniden uyarılarak uzamaya başlar. Bu doğal olan bir döngüdür. Günlük olarak dökülen 70 ile 100 tane arası saç teli normaldir. Ancak bu sayının üstünde dökülme gerçekleşir ise bu ciddi bir sağlık sorununa dönüşmeye başlar.

Dökülen teller tek tek sayılamaz ancak banyo sonrası veya normal bakım sırasında fark edilebilmektedir. Bazı mevsimlerde dinlenmeye geçen kökler daha fazla dökülebilmektedir. Bu nedenle Ağustos ve Ekim arasında dökülmeler çok fazla görülebilir. Bunun dışında görülen ve iki ayı geçen dökülmeler ciddiye alınmalıdır. Ayrıca saçlar tutulduğunda yoğun bir şekilde ele geliyorsa dökülme sorununun çok ilerlediği anlamına gelmektedir.

Androgenetik Alopesi denilen erkek tipi kellik sorunu en sık görülen dökülmelerden biridir. Androjen denilen erkek tipi hormonlar hem kadın hem de erkeklerde görülmektedir. Bu nedenle hem kadınlarda hem de erkeklerde genetik etkilere bağlı olarak dökülme meydana gelmektedir. Erkek tipi dökülme genel olarak 15 yaşından sonra görülmeye başlamaktadır. 30 yaşına gelmeden de tamamen dökülme geçekleşir. Bu durumda geliştirilen saç ekimi en etkili tedavidir ancak yine de Saç ekiminden sonra saçlar dökülür mü? sorusu tüm hastaların sorduğu bir sorudur. Bu da kişiye ve işleme göre değişmektedir.

Saç Ekimi Sonrası

Ekim işlemi eskiye göre geliştirilerek çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ekim işlemi köklerin yoğun yerden alınarak seyrek yere ekilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Ekim sonrasında hasta taburcu edilse de sık sık kontrol edilir.

Ekilen köklerin yerine alışma süreci nedeni ile işlemden sonra ilk 5 ay gibi bir sürede ekilen saçlar dökülmektedir. Ancak bu geçici bir durumdur ve yenisi çıkan kökler bir daha dökülmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir