Saç Ekimi Tedavisinin Olumsuzluklarının Engellenmesi Mümkün mü?

Saç ekimi öncesi sonrası yaşanacak komplikasyonlara karşı gerekli önlemlerin alınması için ilk olarak konusunda uzman bir adresin ve hekimin seçilmesi gerekir. Diğer cerrahi müdahalelere nazaran oldukça kolay geçen süreç içerisinde riskler sıfır değildir ve az da olsa komplikasyonlarla karşılaşılabilir. Operasyon öncesinde ve sonrasında doktor tarafından önerilen talimatlara harfiyen uyulması yaşanması muhtemel yan etkilerin ve beklenmeyen sonuçların en alt seviyeye inmesini sağlayacaktır. Şimdi saç ekimi öncesi dikkat edilmesi gerekenler nelerdir sorunuza cevap arayalım.

Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gerekli kontrollerin yapılmasının, doktor ve saç ekiminin yapılacağı yerin seçiminden sonra uygulamanın yapılacağı kişinin sorunlulukları başlar. Operasyona bir hafta kalındıktan sonra alkol ve sigara tüketiminin sonlandırılması gerekmektedir. Saç ekimi tedavisinin olumsuzlukları engellenebilir. Bu durumda hasta ve doktor arasında karşılıklı olarak yapılacak işbirlikleri kısa zaman içerisinde etkisini gösterecektir. Kan sulandırıcı kullanan hastaların yine uygulama öncesindeki son bir hafta doktoruna danışarak kullandığı ilacı bırakması ya da değiştirmesi gereklidir. Operasyon sonrasında ilk 3 gün saçların ve kafa bölgesinin yıkanması mümkün olmayacağı için işlem günü banyo yapılması uygun olacaktır.

Ekim işleminin yapılacağı gün kafadan giyilip çıkartılacak kıyafetler yerine gömlek türü koldan giyilip çıkartılacak tercihler yapılması son derece önemlidir. Operasyon öncesinde karnın çok fazla şişirilmeden yemek yenmesi tercih edilir. Saç ekim işlemleri öncesinde yüksek motivasyona sahip ve moral olarak güçlü olan kişilerde uygulama çok daha başarılı bir şekilde sonlanacaktır.

Saç Ekiminde Yaşanabilecek Komplikasyonlar Nelerdir?

Saç köklerinin toplandığı alanda geçici bir his kaybı oluşabilir. Yine saç köklerinin alındığı bölgede yara izleri oluşabilir. Operasyonun yapılabilmesi için gerekli olan sistem uygulandığında ortaya çim adam görünümü çıkabilir. Bu durum kısa sürelidir. Saç köklerinin olması gerekenden daha derinlere nakledilmesini sağlayan sistem sonucundan sivilceden büyük kist oluşumları gözlemlenebilir. En çok görülen yan etkiler kanama riskidir. Bunun için doktorlar gerekli görmeleri halinde pıhtılaşma için ilaç takviyesi yapabilirler.

Oluşabilecek enfeksiyon riskine karşı işlem sonrasında antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Bu sorun her türlü ameliyat ve cerrahi müdahalede karşılaşılabilecek sıradan bir durum olarak görülebilir. Saç nakli ve ekimi sırasında bölge zarar görebilir ve işlemden kısa süre sonra saçlarda geçici dökülmeler görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir