Saç Dökülmesi Sorunu ve Nedenleri

saç dökülmesinin sebepleri

Saç Dökülmesi Sorunu

Birçok kişinin son dönemlerde sorduğu Türkiye’de nasıl saç ekimi yaptırabilirim? sorusunun temelinde saç dökülmesi ve saç dökülmesinin nedenleri yatmaktadır. Bir hastalığın işareti olabilen bu sorun, her kişide farklı şekillerde görülebilmektedir.

Günlük olarak 100 telden daha fazla dökülme sorunu yaşayan kişinin tedbir amaçlı olarak mutlaka bir hekime görünmesi gerekmektedir. Eğer ciddi bir sorun varsa ve tedbir alınmazsa bu durum kelliğe kadar giden sorunlar meydana getirebilir. Dış görünüşte kadın ve erkeklerin en önemli öncelikleri arasında yer alan saçlar, dökülme sorunu ile azalmaya başladığında kişide travmatik durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Dermatoloji kliniklerine yapılan başvuruların büyük bir oranı dökülmeden dolayı olmaktadır.

Kadınlarda % 40 oranında görülen dökülme erkeklere göre daha azdır. Erkeklerde ise % 70 oranında dökülme sorunları yaşanmaktadır. Bu da sorunu yaşayan kişinin kendine olan güvenini tamamen bitirerek duygusal bir çöküntü yaşatmaktadır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Bu sorunun temelinde yatan farklı sebepler vardır. İlki ve genel olanı strestir. Belirli bir zamanda aşırı stres yaşayan kişide saç telleri tutunamadığı için dökülmektedir. Buna aileden gelen genetik etkiler ve kişide görülen hormonal değişimlerde eklenmektedir. Bu durumda olan kişilerin özellikle duygusal anlamda daha kötü olmaması için bir an önce bir uzmana görünmesi ve tedavisine başlanması gerekir. Dökülme tedavileri hormonal nedenlerle olduğunda ilaç ile yapılmaktadır. Bunun dışında bir tedavi yöntemi olmayıp hastalar saç ekimine yönlendirilmektedir.

Saç Ekimi Yöntemi

Türkiye’de geliştirilen sistemler neticesinde saç ekimi işlemleri büyük bir başarı ile gerçekleştirilmektedir. Dökülme sorunu ile karşı karşıya olan hastalar öncelikle sorunun nedeni için bazı testleri yaptırmalıdır. Kan ve sağlık testleri denilen bu testler ile kişide yaşanan sorunun genetik kökenli mi yoksa hormonal kökenli mi olduğu belirlenir.

Hormonal kökenli sorunlar ilaç tedavisi ile durdurulmaya çalışılır. Ancak tedavi süreci uzundur. Genetik kökenli sorunlar ise ekim yöntemi dışında tedavi edilememektedir. Bu nedenle kişide belirlenen kökler yoğun olan yerlerden 4 kişilik bir ekip tarafından tek tek alınarak dökülmenin ve seyrelmenin olduğu yere yine tek tek ekilir. Sonuçları ise kısa sürede belli olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir